Skip to content

769 Montgomery St.(Unit C0602)Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Vacant Land

Last Sale Price
$353,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block14904
Lot1
QualifierC0602
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description4S-38U-2C-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage837
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$480-0.6%
2024$483+40.1%
2023$345-0.4%
2022$346+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

DeedBook 9394, Page 878Recorded4/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925