Skip to content

13 Britton St.(Block 14906 Lot 10)Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block14906
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$5,495+4.5%
2021$5,256+3.5%
2020$5,079-23.4%
2019$6,630+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,514DeedBook 9436, Page 817Recorded9/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900