Skip to content

809 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Built 1892

Last Sale Date
Sep 1, 2053

Property Information

Block14906
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description2SB-D-1U-F-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,400
40%
Improvement Value:$335,100
60%
Total Assessment$558,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,471-0.6%
2024$12,550+40.1%
2023$8,958-0.4%
2022$8,992+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9027, Page 78Recorded3/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1892