Skip to content

340 Fairmount Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block14906
Lot15
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description5S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$176,600
75%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,283-0.6%
2024$5,316+40.1%
2023$3,795-0.4%
2022$3,809+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8711, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1932