Skip to content

340 Fairmount Ave.(Unit C0308)Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block14906
Lot15
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description5S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$188,600
76%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,551-0.6%
2024$5,586+40.1%
2023$3,988-0.4%
2022$4,002+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft664DeedBook 9539, Page 891Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft664DeedBook 9195, Page 309Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8895, Page 70

Property Sale

Sale
$5,372,480
DeedBook 7979, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1932