Skip to content

340 Fairmount Ave.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block14906
Lot15
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description5S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage849
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$237,000
80%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632-17.3%
2024$8,017+40.1%
2023$5,723+23.3%
2022$4,642+37.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft849DeedBook 9028, Page 570Recorded3/20/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9028, Page 570

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 8948, Page 317Recorded12/13/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$5,372,480
DeedBook 7979, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1932