Skip to content

2622 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 13, 2011

Property Information

Block14906
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,205
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,300
42%
Improvement Value:$258,800
58%
Total Assessment$446,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961-0.6%
2024$10,024+40.1%
2023$7,155-0.4%
2022$7,182+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8788, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1890