Skip to content

273 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block15002
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2SBT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
36%
Improvement Value:$269,500
64%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,457-0.6%
2024$9,516+40.1%
2023$6,793-0.4%
2022$6,818+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,776DeedBook 9637, Page 145Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

DeedBook 9178, Page 452Recorded2/7/2017

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7840, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1890