Skip to content

21 Reed St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 2, 2005

Property Information

Block15001
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
55%
Improvement Value:$147,100
45%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364-0.6%
2024$7,411+40.1%
2023$5,290-0.4%
2022$5,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 7749, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1880