Skip to content

15 Reed St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2005

Property Information

Block15001
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
48%
Improvement Value:$183,600
52%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,887-0.6%
2024$7,936+40.1%
2023$5,665-0.4%
2022$5,687+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880