Skip to content

105 Storms Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block15003
Lot15
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,241
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
35%
Improvement Value:$262,100
71%
Total Assessment$369,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258-0.6%
2024$8,309+159.0%
2023$3,208+0.0%
2022$3,208
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9568, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1885