Skip to content

325 Fifth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 3, 2013

Property Information

Block11208
Lot10
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class0
Description3S-BT-B-3U-C(1)
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$552,900
85%
Total Assessment$652,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,579-0.6%
2024$14,671+40.1%
2023$10,473-0.4%
2022$10,512+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 8931, Page 728Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 8112, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1880