Skip to content

13 Nevin St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block15004
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,800
53%
Improvement Value:$140,400
47%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,681-0.6%
2024$6,723+40.1%
2023$4,799-0.4%
2022$4,817+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900