Skip to content

53 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 20, 2025

Property Information

Block16802
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,817
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
51%
Improvement Value:$192,100
49%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,756-0.6%
2024$8,810+40.1%
2023$6,289-0.4%
2022$6,313+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,817DeedBook 9891, Page 825Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$2,100
DeedBook 7718, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1890