Skip to content

20 Nevin St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block15004
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$526,800
98%
Improvement Value:$10,000
2%
Total Assessment$536,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987+46.1%
2024$8,206+40.1%
2023$5,858-0.4%
2022$5,880+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 9328, Page 832Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$394,000

From:

To:

DeedBook 7693, Page 338Recorded10/13/2005

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 7368, Page 277Recorded9/24/2004

Property Built

Built

Year Built: 1890