Skip to content

45 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 10, 2017

Property Information

Block1501
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,807
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
46%
Improvement Value:$259,200
54%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,812-0.6%
2024$10,880+40.1%
2023$7,767-0.4%
2022$7,796+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965