Skip to content

148 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 23, 2016

Property Information

Block2803
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,910
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
40%
Improvement Value:$335,600
60%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,518-0.6%
2024$12,597+40.1%
2023$8,992-0.4%
2022$9,026+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

DeedBook 9017, Page 414Recorded1/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1890