Skip to content

47 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Vacant Land

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block1502
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,412-0.6%
2024$3,433+40.1%
2023$2,451-0.4%
2022$2,460+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 9446, Page 748