Skip to content

19 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2023

Property Information

Block1504
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$196,500
47%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,412-0.6%
2024$9,471+40.1%
2023$6,761-0.4%
2022$6,786+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 9153, Page 53Recorded10/20/2016

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 9110, Page 316Recorded4/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890