Skip to content

51 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block1504
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
49%
Improvement Value:$184,000
51%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034-0.6%
2024$8,085+40.1%
2023$5,771-0.4%
2022$5,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 9568, Page 351NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5476, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1890