Skip to content

13 Graham St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block1504
Lot24
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,467
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
32%
Improvement Value:$425,000
68%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956+24.8%
2024$11,179+40.1%
2023$7,980-0.4%
2022$8,010+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 9523, Page 261Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 9432, Page 436NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 9523, Page 261