Skip to content

131 Congress St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block1506
Lot14
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,455
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,500
43%
Improvement Value:$407,400
81%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,270-0.6%
2024$11,341+169.6%
2023$4,206+0.0%
2022$4,206
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 9582, Page 709NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021