Skip to content

40 Milton Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block2704
Lot2
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2UCOND-G4
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,955
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$558,100
88%
Total Assessment$633,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,137-0.6%
2024$14,226+45.8%
2023$9,754-0.4%
2022$9,790+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 9205, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1900