Skip to content

144 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block1504
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,817
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
55%
Improvement Value:$153,600
45%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,673-0.6%
2024$7,721+40.1%
2023$5,511-0.4%
2022$5,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7813, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1900