Skip to content

133 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block1506
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
26%
Improvement Value:$611,100
74%
Total Assessment$824,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,170-0.6%
2024$18,286+45.3%
2023$12,580-0.4%
2022$12,628+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,330DeedBook 9925, Page 250Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$824,899

From:

To:

DeedBook 9296, Page 581NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/9/2018

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9205, Page 250Recorded6/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900