Skip to content

145 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 2016

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block1506
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,055
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$506,300
69%
Total Assessment$731,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,330-0.6%
2024$16,432+76.8%
2023$9,294-0.4%
2022$9,328+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 9149, Page 526

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9149, Page 526NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9106, Page 257Recorded3/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9068, Page 587Recorded10/9/2015