Skip to content

465.5 Central AvenueJersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block1506
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,600
22%
Improvement Value:$419,200
78%
Total Assessment$538,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,031-0.6%
2024$12,107+40.1%
2023$8,642-0.4%
2022$8,675+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8957, Page 144Recorded2/12/2014

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4137, Page 289