Skip to content

36 Paterson St.(Block 1506 Lot 38)Jersey City, NJ 07307

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$867,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block1506
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,565-0.4%
2022$6,590+4.5%
2021$6,303+3.5%
2020$6,090-20.3%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9565, Page 243Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9517, Page 111NU CodeDoubtful title (14)Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5872, Page 28