Skip to content

148 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block1508
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
43%
Improvement Value:$230,000
57%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,021-0.6%
2024$9,078+40.1%
2023$6,480-0.4%
2022$6,504+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,550DeedBook 9925, Page 535Recorded9/12/2025

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8854, Page 522Recorded6/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900