Skip to content

31 Bleecker St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2017

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block1508
Lot5
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,485
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
17%
Improvement Value:$625,200
83%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+66.1%
2023$10,144-0.4%
2022$10,182+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 9761, Page 531Recorded7/27/2023

Property Sale

Sale
$889,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 9645, Page 502Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$849,000
DeedBook 9288, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 9065, Page 91