Skip to content

219 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block15104
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
34%
Improvement Value:$303,000
66%
Total Assessment$460,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276-0.6%
2024$10,341+40.1%
2023$7,382+3.1%
2022$7,159+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 9488, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1895