Skip to content

219a Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1902

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block15104
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
35%
Improvement Value:$303,000
65%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,457-0.6%
2024$10,523+40.1%
2023$7,512-0.4%
2022$7,540+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 9329, Page 299Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 8797, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1902