Skip to content

22 Crawford St.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 2, 2013

Property Information

Block15201
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
42%
Improvement Value:$264,400
58%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,232-0.6%
2024$10,296+40.1%
2023$7,350-0.4%
2022$7,377+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 8925, Page 253Recorded8/7/2013

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 8042, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1880