Skip to content

6 Howard Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 27, 2002

Property Information

Block15201
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage4,625
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
40%
Improvement Value:$328,100
60%
Total Assessment$544,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,152-0.6%
2024$12,228+40.1%
2023$8,729-0.4%
2022$8,762+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5952, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1880