Skip to content

25 Howard Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1913

Last Sale Date
Mar 17, 2004

Property Information

Block15202
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,200
43%
Improvement Value:$248,400
57%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816-0.6%
2024$9,878+40.1%
2023$7,051-0.4%
2022$7,078+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7262, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1913