Skip to content

17 Howard Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Jun 6, 1995

Property Information

Block15202
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,649
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,200
47%
Improvement Value:$240,900
53%
Total Assessment$452,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095-0.6%
2024$10,159+40.1%
2023$7,252-0.4%
2022$7,279+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4870, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1885