Skip to content

65 Storms Ave.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07306

Built 2021

Last Sale Price
$559,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block15203
Lot10
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-9U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,439
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
20%
Improvement Value:$407,700
114%
Total Assessment$357,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,990-0.6%
2024$8,040+141.0%
2023$3,336+0.0%
2022$3,336
Property History

Property Sale

Sale
$559,000
Sq Ft1,439DeedBook 9624, Page 502Recorded12/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021