Skip to content

69 Storms Ave.Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
May 15, 1991

Property Information

Block15203
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-28U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$655,600
20%
Improvement Value:$2,569,400
80%
Total Assessment$3,225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,014-26.2%
2024$97,565-37.1%
2023$155,216
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4398, Page 326