Skip to content

88 Clifton Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1929
Apartment

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Dec 29, 2011

Property Information

Block15303
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description17S-B-241U-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,435,000
16%
Improvement Value:$44,343,900
84%
Total Assessment$52,778,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,178,553-0.6%
2024$1,185,942+40.1%
2023$846,574-0.4%
2022$849,740+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 8826, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1929