Skip to content

60 Clifton Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$191,740
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block15303
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,400
38%
Improvement Value:$301,800
62%
Total Assessment$488,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902-0.6%
2024$10,970+40.1%
2023$7,831-0.4%
2022$7,860+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$191,740

From:

To:

DeedBook 9278, Page 674Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8791, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1880