Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
37-49 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07304
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2008
Property Information
Block15401
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page154
Building Details
Building Class---
Description2S-B-IN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$557,500
39%
Improvement Value:$874,800
61%
Total Assessment$1,432,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $31,983 | -0.6% |
| 2024 | $32,184 | +40.1% |
| 2023 | $22,974 | -0.4% |
| 2022 | $23,060 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.