Skip to content

88-94 Bishop St.Jersey City, NJ 07304

Industrial

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Jun 5, 2014

Property Information

Block15402
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page154

Building Details

Building Class---
DescriptionCOR INDUSTRIAL.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,100
43%
Improvement Value:$512,900
57%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,097-0.6%
2024$20,223+40.1%
2023$14,436-16.6%
2022$17,317+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

DeedBook 8980, Page 755Recorded7/2/2014