Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
49 Bishop St.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2004
Property Information
Block15403
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page154
Building Details
Building Class---
Description1S-CB-G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$160,600
61%
Improvement Value:$104,100
39%
Total Assessment$264,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,911 | -0.6% |
| 2024 | $5,948 | +40.1% |
| 2023 | $4,246 | -0.4% |
| 2022 | $4,262 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.