Skip to content

109 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 11, 2009

Property Information

Block16302
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
90%
Improvement Value:$20,300
10%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,642-0.6%
2024$4,672+40.1%
2023$3,335-0.4%
2022$3,347+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8656, Page 128