Skip to content

380-80a Johnston Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$682,076
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block15603
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page156

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,500
19%
Improvement Value:$428,300
81%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808+167.3%
2024$4,418+40.1%
2023$3,153-0.4%
2022$3,165+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$682,076
Sq Ft2,600DeedBook 9965, Page 769Recorded2/19/2026

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 4612, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1993