Skip to content

10 Regent St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Vacant Land

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Aug 14, 2015

Property Information

Block15801
Lot18
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description8S-BF-138UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage888
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,608-0.6%
2024$1,618+40.1%
2023$1,155-0.4%
2022$1,159+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9066, Page 549Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 8671, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 2007