Skip to content

377 Skinner Mem. DriveJersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2001

Property Information

Block15801
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description5S-RC-O-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,496,800
26%
Improvement Value:$21,210,500
74%
Total Assessment$28,707,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$641,034-0.6%
2024$645,053+40.1%
2023$460,465-0.4%
2022$462,188+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,882,000
DeedBook 4984, Page 181