Skip to content

109 Tidewater St.(Unit C8181)Jersey City, NJ 07302

Built 2011
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block15801
Lot19
QualifierC8181
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-80U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$206,500
67%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,844-0.6%
2024$6,887
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011