Skip to content

287 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Oct 25, 2012

Property Information

Block15801
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description4S-B-1C-3U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,800
30%
Improvement Value:$976,400
70%
Total Assessment$1,395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,049-0.6%
2024$34,262+40.1%
2023$24,458-0.4%
2022$24,549+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,425,000
DeedBook 8878, Page 803