Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Hudson R.&N.Y.BayJersey City, NJ 07302
Industrial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 19, 2005
Property Information
Block15801
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158
Building Details
Building Class---
Description2S-B-O-G-1S-WH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.7
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$2,430,000
99%
Improvement Value:$25,000
1%
Total Assessment$2,455,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $54,820 | -0.6% |
| 2024 | $55,164 | +40.1% |
| 2023 | $39,378 | -0.4% |
| 2022 | $39,526 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.